Kongre Posteri
  Çağrılı Konuşmacılar
  KEMAL YÜCEL Araştırma Onur Ödülü
  Atölyeler
  Önemli Tarihler
  Kongre Dili
  Bildiri Sunumu
  Özet Gönderme
  Bildiri Yazım Kuralları
  Kongre Kurulları
  Bilimsel Danışma Kurulu
  Kayıt
  Kongre Programı
  Ulaşım
  Kongre Yeri ve Konaklama
  Kuzey Kıbrıs Hakkında
  Önceki Kongreden Resimler
 

New member
I forgot my password

 
  Duyurular
 
  Site İçi Arama

Gelişmiş Arama
 
  İletişim

KEAB - Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Birliği

Adres: KTOEÖS Binası, Abdullah Parla Sokak, Lefkoşa / KIBRIS

E-mail:  keab@kibriseab.org

Tel: 0533 880 55 22

Kuzey Kıbrıs Hakkında
 

Giriş İçin Gerekli Bilgiler

 

Kuzey Kıbrıs’a girişte herhangi bir vize uygulaması yoktur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye turist olarak girerken nüfus cüzdanlarıyla üç aylığına girebilirler pasaporta ihtiyaçları yoktur.

 

Avrupa Birliği ve diğer dünya ülke vatandaşları vize uygulamasına ihtiyaç duymadan pasaportları ile Kuzey Kıbrıs’a girebilirler.

 


Para Birimi

 

Kuzey Kıbrıs’ta kullanılan para birimi Türk Lirası (TL) dır. Bunun yanında en yaygın olarak kullanılan yabancı para birimi İngiliz Sterlini (£), Euro (€) ve Amerikan Doları ($) dır.

 

 

 

Dil

 

Kuzey Kıbrıs’ın resmi dili Türkçedir. Bununla beraber halkın konuştuğu dil Türkiye Türkçesinin Kıbrıs ağzıdır.

 

 

Elektrik

 

Ülkede kullanılan voltaj 240'dur. Prizler üç uçlu İngiliz sistemine göre standardize edilmiştir. Bunun için gerekli olan adaptörü tüm marketlerde bulabilirsiniz.

 

 

Eğlence

 

Kuzey Kıbrıs henüz kirletilmemiş doğal hayatı, arkadaş canlısı Kıbrıs halkı, temiz deniz ve doğası ve Las Vegas tarzı eğlence anlayışı ile turistlere hizmet vermektedir. Hemen her otelde bulunan casino işletmeleri ile yılın her ayı her türlü kumar tutkunu için büyük bir turizm cennetini yaşarken altın değerinde sahilleri, gotik tarzında tarihi yapıları, Kıbrıs’ın gecmis dönemlerini yansıtan birçok farklı uygarlığa ait mimari kalıntılarla sizi tarih içerisinde bir gezintiye çıkabilirsiniz.

 

Mutfak Kültürü

 

 

Birçok kültürün birikiminden meydana gelen Kıbrıs’ın o eşsiz mutfağı, doğu ve batı lezzetlerinin birleşimiyle "oriental" ekol olmuştur. Günlük tüketilen besinler arasında et, deniz ürünleri, sebze ve meyve gelir. Yemekten önce yirmiye yakın ordövr ve meze çeşitleri sunulur. Çeşit yönünden bol olan deniz ürünleri Kıbrıs mutfağında özel bir yere sahiptir. En ünlü meze çeşitlerinin başında cacık, humus, fava, turşu, salata, zeytin çeşitleri ve hellim gelir. Hellim aynı zamanda kızartıldığında bambaşka bir lezzet olmaktadır. Kıbrıs’a ait bir başka spesiyalite ise molehiyadır. Nane kokusunda reyhan otu görüntüsünde ve bamya tadındaki bu ot Nil kıyılarından toplanarak kuzu ya da tavuk eti ile pişiriliyor. Kolokas ise patatesten daha tatlı kerevize benzeyen bir bitkidir. Kolokas bol limon ve kereviz sapı ile pişiriliyor. Ana yemek konusunda en başta gelen özel tatlar; Küp Kebabı, Kleftigo ve Şeftali Kebabı’dır.

 

 

Coğrafya

 

Toprakları kuzeyde Dipkarpaz, batıda Güzelyurt, güneyde de Akıncılar'a doğru yayılır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kıbrıs Cumhuriyeti toprakları arasında Birleşmiş Milletler'in kontrolünde tampon bölge bulunmaktadır.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin önemli yerleşim yerleri, başkent Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt ve İskele'dir. KKTC, etkisinde bulunduğu Akdeniz ikliminden dolayı fazla yağış almaz. Kıbrıs'ın sahil kıyıları, aşağı yukarı yüz milyon senedir Chelonia mydas ve Caretta caretta kaplumbağalarının en önemli yumurtlama alanıdır. Bu canlılar yumurtlamak için Mayıs ve Ağustos ayları arasında Kuzey Kıbrıs'ın kumsallarına gelmektedirler.

 

Kuzey Kıbrıs bahar aylarında saran yabani çiçekleriyle ve havayı dolduran portakal, limon ve greyfurt çiçeği kokularıyla ünlüdür. Çoğu tatil tesislerinin modern yüzme havuzları yanında, doğu Akdeniz'in serin suları için güzel sahilleri bulunur. Egzotik Kıbrıs mutfağı, kendi tarihi ve deniz kültürünü yansıtması yanında, doğu ve batı kültürünün de ortak bir sentezidir.

 


Eğitim

 

Kıbrıs Türk eğitim sistemi genel olarak üç bölüm olarak değerlendirilir; bunlar temel eğitim, orta eğitim ve yüksek öğretimdir. Ülkede 5 yaşından 15 yaşına kadar süren zorunlu temel eğitim, ücretsizdir. Bu bölümde anaokulu, ilkokul ve ortaokul eğitimi bulunur. Kreş ise temel eğitime dahil olmasına rağmen zorunlu değildir. Zorunlu temel eğitim dönemi bittikten sonra orta eğitim dönemi başlar. Liseler ve meslek liselerinde eğitim dört yıldır. Kolejlerde, güzel sanatlar liselerinde ve çıraklık eğitiminde, eğitim dört yıllıktır. Orta eğitimden sonra yüksek öğrenim dönemi gelmektedir. Bu dönemde ise lisans, lisansüstü ve doktora eğitimi verilir.

 

Yükseköğretim

Kuzey Kıbrıs'taki 15 üniversitede 90,000'den fazla öğrenci vardır. Burada eğitim hizmeti veren yükseköğretim kurumların tamamı KKTC-YÖDAK ve Türkiye'deki YÖK tarafından denkliği onaylanmıştır. DAÜ ve YDÜ, Avrupa Üniversiteler Birliği'nin tam üyesidir. DAÜ, Akdeniz Üniversiteler Topluluğu'nun, İslam Dünyası Üniversiteleri Federasyonu'nun ve Uluslararası Üniversiteler Birliği'nin tam üyesidir. GAÜ ise İngiltere'de Canterbury'de 2009 yılında kampüs açmış, bu kampüsün İngiliz Akreditasyon Konseyi tarafından 2010 yılında denkliği kabul edilmiştir. Ayrıca ODTÜ ve İTÜ’den sonra Türkiye'deki iki üniversite daha (Çukurova Üniversitesi, Gazi Üniversitesi) Kuzey Kıbrıs'ta kampüs açmak için başvuruda bulunmuşlardır.

 

 

 

 


 
  Bu yazıdan çıktı ver  
 
Tüm Hakları Saklıdır © ..:: KEABCONGRESS ::..